Hirdetés
Hirdetés

Villamossal, busszal, trolival érkezik az új magyar street food

SZERZŐ: Zacsek Ágnes
2015. május 19.
Végy egy villamost, buszt, trolit, zsugorítsd össze, tologasd, kínálj róla egy bagel-szerű péksütit. Helyben vagyunk: ez a Budapest Bakering koncepciója. Ring lesz ’A’ magyar street food? Képzeljük el, hogy éhesen ácsorgunk egy tömött bulinegyedben, sehova nem férünk oda, vagy reggel rohanunk a munkába, és semmi másra nem vágyunk, mint hogy gombnyomásra odaguruljon elénk egy kocsi, […]
Hirdetés

Végy egy villamost, buszt, trolit, zsugorítsd össze, tologasd, kínálj róla egy bagel-szerű péksütit. Helyben vagyunk: ez a Budapest Bakering koncepciója. Ring lesz ’A’ magyar street food?
Képzeljük el, hogy éhesen ácsorgunk egy tömött bulinegyedben, sehova nem férünk oda, vagy reggel rohanunk a munkába, és semmi másra nem vágyunk, mint hogy gombnyomásra odaguruljon elénk egy kocsi, jobbnál jobb kajákkal. A Budapest Bakering-projektnek köszönhetően ez napokon belül meg is valósul. A Bakering most nem csak egy angolos -ING végződést kapott főnév, hanem a gyűrű alakra utal. Olyasmi, mint egy bagel, de a tizenegy centis kerek és lukas péksütemény jobbnál jobb alapanyagokkal van megtöltve.
Az izgalmas projekt Lendvai Ádám nevéhez köthető, aki egy sikeres parfümapplikáció elkészítése után, januárban esett neki a Bakering megvalósításának. Ádám a Képzőművészeti Egyetem intermédia szakán diplomázott és doktorált, és ami igazán izgatja, az maga az alkotás folyamata. “Kevés az időnk, folyton rohanunk valahova, és ennek általában az a vége, hogy éhesen bemegyünk az ABC-be, és veszünk valami vacak péksüteményt vagy szendvicset. Ennek kiküszöbölésére egészen eddig nem volt szolgáltatás. A mi ringjeinkben nincs adalékanyag vagy sajtpótló, mert ez nem gasztronómiai élmény.”
A Bakering street food startup három lábon áll. Az első a kocsi, a második maga a termék (a ring), a harmadik pedig az a mobil applikáció, amelyet telepítve csak rányomunk a mágnes gombra (ez egy patkómágnest ábrázoló grafika), és ott terem előttünk az étel, mintha valami varázslat történt volna. Egy körzetben minél többen éhesek, és minél többen érintik meg - akár egy baráti társaságban - a mágnes ikont, annál hamarabb van ott a töltött péksüteménnyel megrakodott kocsi.
Amikor a BKV-t tolják
Kicsi mozgó kocsi: már ez önmagában új dolognak számít itthon, hiszen valódi mozgó árusításról beszélhetünk, ami tényleg mobil, ellentétben az eddig ismert „belvárosi food truckokkal”, melyek ténylegesen nem mozognak, „csak” kitelepülnek egy helyre, majd a műszak végeztével “hazamennek”. Ennek oka a szigorú szabályozás: ahhoz hogy egy mozgó konyhával kimenjen valaki az utcára, olyan engedély kell, amit megszerezni külön procedúra. Ezzel szemben a Budapest Bakering (ez magának a projektnek a neve) arról szól, hogy Ádámék nem egy konyhát hurcolnak magukkal, hanem ott vannak végig mobilan az utcán, ténylegesen street foodként, egy olyan étellel, ami nem igényel melegítést, vagy egyéb előkészületet, így bármikor felkaphatjuk azt, és akár a helyszínen, vagy akár a munkahelyünkön megehetjük ringjeinket. Az egészben tehát a kulcsszó az a mobilitás: mobil étel mobil kocsikról, mobil alkalmazással.
Egyelőre három kis jármű, egy villamos, egy troli és egy kék busz áll nemsokára üzembe, mintha a városban kószáló eszközök elejét vágták volna le és pakolták volna tele finomsággal. És hogy miért éppen ezek? Ádám úgy gondolja, ennek az egész ötletnek a városról kell szólnia, mivel ebben élünk, dolgozunk, bulizunk, a „street” pedig egy városi út, ezt pedig mi más jellemezhetné jobban, mint a helyi a tömegközlekedés, amely ikonikus szimbóluma a városnak. A kocsik nem a legújabb designt képviselik, hanem egy retróbb, régebbi hangulatot idéző, nosztalgikus vonalat. Ezek szerinte olyannyira jól sikerültek, hogy ha bárki rájuk néz, tízből nyolcan magától mondja ki ezt a két szót: “De cuki!”
A 70x110 cm széles és 2m magas járművek (+ a villamosnál és a trolinál még ott vannak az áramszedők is) lámpája este akkumulátorról világít is, és Ádám elmondása szerint szuper érzés tologatni őket. Ezt a „tologató rudat” úgy képzeljük el, mint azoknál a fűnyíróknál, ahol be kell nyomni egy kart, hogy elinduljanak. Ez azért fontos, mert amint elengedjük ezt, a kocsi megáll, tehát ha esetleg kigurul bárki kezéből, akkor magától lefékez. A kocsik kis helyen is elférnek, és nagyon könnyen kezelhetőek.
Ádám gyűrűje
Ádám ringnek („gyűrű, kör”) keresztelte el az általa kitalált és fejlesztett pékárut, amit a kocsikon lehet majd kapni. Ring: ez utalhat a kis kocsik kerekére, vagy akár a körútra, de leginkább a pékáru formájára. Ez a zsömle méretű és gyűrű alakú étel leginkább egy bagelhez hasonlatos, de ha egy bagelt szétvágnának és teleraknák, úgy már macerás lenne kézben fogni és valószínűleg szétesne.A street foodokkal általában az a probléma, hogy legtöbbször helyben kell megennünk, és nem tudjuk eltenni későbbre. Nem így van ez a ring esetében, amely attól is különleges, hogy prémium dolgokkal van töltve, a serrano sonkától kezdve a kecskesajton, szárított paradicsomon át az aszalt szilváig. A tészta is eltérhet egy kicsit, függően, hogy sós vagy édes áruról van szó. Egy kocsin tízféle termék lesz, és a minőségi töltelék ellenére 300 forintot kérnek majd el egyért. „Ha a cuki kis kocsikkal nagy forgalmat tudunk generálni, képesek leszünk arra, hogy megtartsuk az alacsony árat” – avat be minket az üzletpolitika bugyraiba Ádám. A kocsikon a ringen kívül még lesznek 100%-os, tartósítószer nélküli termelői gyümölcslevek (ehhez kellenek a nyári időszakra a hűtők), magok és aszalt gyümölcsök is.
Mások gyűrűje
Jelenleg a tesztidőszak zajlik. Mi, fogyasztók a receptúrák kitalálásában is részt vehetünk, fontos cél ugyanis, hogy „közös projektként tekintsünk erre az egészre. Ahogy Olaszországban van a pizza, Amerikában a hamburger, nálunk legyen a ring az új magyar étel. Lehetne ebből egy olyan termék, ami nem csak nekünk jó, hanem mindenkinek. Ennek kitalálásához pedig minél több emberre van szükség. Fontos a visszajelzés, hogyha esetleg valami nem ízlik, akkor azon lehessen változtatni, és ne az legyen, hogy az a vevő soha többet ne jöjjön ide vissza. Arra bíztatok mindenkit, hogy aki ezt megkóstolja, mondja el, hogy mi tetszik, vagy mi nem tetszik benne” - mondja Ádám. Tehát a tészta és a töltelék is folyamatosan változni fog, mi pedig javasolhatunk recepteket. Ha ez nyeri el a többség tetszését, a többiek a nevünkkel ellátva láthatják azt az appon a tíz aktuális ring között.
El is érkeztünk a harmadik lábhoz, az apphoz, amin keresztül elérhetőek a kocsik. Nem csak az látszik, hogy melyik éppen merre jár, de tudunk útvonalat is tervezni: egyenesen odanavigál minket a kocsihoz, sőt, azt is megnézhetjük, hogy konkrétan milyen termékek közül választhatunk az adott pillanatban.A ringünk megszerzésére két lehetőségünk van: értelemszerűen odamegyünk a kocsihoz, ha látjuk, hogy ott van, vagy ha éppen valahol iszogatunk, ahol nem lehet mit enni, de a társaság nagy részének korog a gyomra, meg tudjuk nyomni az alkalmazáson a mágnesező gombot, (végülis a kocsik fémből vannak). A kocsi erre házhoz jön. De az is egy opció, hogy megrendeljük az alkalmazáson keresztül a ringet, amit kihoz egy biciklis.
Metró és HÉV is befuthat
A kocsik főleg a belvárosi csomópontokban és a bulinegyedben fognak strázsálni, egyelőre csak pár órára jelennek meg, majd egyre nagyobb intenzitással, egyre több helyen. Első körben a hetedik kerület belső részén - Deák tér, Király utca, körút - aztán amint megkapják a további engedélyeket, úgy foglalnak el egyre több kerületet. Próbálnak ott lenni mindenhol, fesztiválokon, de céges rendezvényekre és esküvőkre is ki lehet bérelni a kocsikat. A projekt egyébként a napokban jutott be a UPC Business Nagydíj versenyében a döntőbe, ahol el is vitte az egyik különdíjat.
És ahogyan a ringesek a jövőt látják: egyelőre három kocsival indulnak, és ha a napi működés már zökkenőmentes lesz, jöhet a többi kocsi és a terjeszkedés városszerte. Akár még kis metrót vagy HÉV-et is beüzemelhetnek, és adott esetben Budapesten túlra is lehet nyitni, de még akár külföldre is. Ádám hisz abban, hogy ezek a kis járművek a város részévé válhatnak, meghatározhatják az imidzsét, és ha majd jön egy turista, aki tíz darab jellegzetes képeslapot akar hazavinni Budapestről, akkor a Lánchíd, a Halászbástya és a Parlament mellett az egyik lapon ott díszeleg egy Budapest Bakering kocsi is.

Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram