Hirdetés
Hirdetés

Nem minden a külcsín: Mérgező virágok menő ételfotókon

2018. február 5.
Cukkinivirág, hibiszkusz, ibolya, levendula – csak hogy néhány dekoratív és nyugodt szívvel fogyasztható virágfajtát említsünk, amelyeket előszeretettel használnak a gasztronómiában. De...
Hirdetés

Míg egy étteremben biztonságban érezhetjük magunkat a tányérunkra kerülő virág ehető mivoltát illetően, addig a blogokra, Instagramra készülő dizájnos ételfotókon egyre-másra bukkannak fel mérgező növények. Persze lehet, hogy csak díszítőelemek – de lehetőleg ott ne másoljuk le őket.

Attól, hogy valami jól mutat egy fotón, még nem feltétlenül ehető. James Wong brit botanikus is tisztában van ezzel. A növényszakértő az utóbbi időben egy aggasztó trendre lett figyelmes: egyre több mérgező növényfajta bukkan fel a közösségi médiában posztolt ételfotókon.

Hirdetés

Óvatosan az ismeretlen növényekkel!

A Londonban élő James Wong szakterülete az etnográfia (néprajz) és a különféle haszonnövények kutatása. A brit botanikus feltett szándéka, hogy segítsen eligazodni a színpompás, de a legtöbbünk számára mégiscsak ismeretlen virágok és növényfajok világában. Óva int mindenkit:

„Drága emberek! Ne egyetek meg soha semmilyen virágot, amiről nem tudjátok biztosan, hogy micsoda!”

Sok foodblogger mérgező növényekkel díszíti az ételeket és italokat: a nárcisz, a hóbogyó, a frangipáni (hawaii rózsa) ugyan remekül mutatnak a fotókon, azonban súlyos emésztőrendszeri bántalmakkal jár a fogyasztásuk.

A képek mindegyikén emberi fogyasztásra alkalmatlan virágok láthatók

Két példa dekoratív ételekről, kis testi hibával...

„Egy gyönyörűen megkomponált gyümölcstál 8000 like-ot gyűjtött. Mellesleg mérgező szellőrózsával díszítették. Na, kinek van kedve egy kis hányáshoz és hasmenéshez?”
„A rózsás meténg segít elpusztítani a sejteket. Nem véletlenül használják kemoterápiás kezeléseknél.”

A közösségi médián megjelenő képekről persze tudjuk, hogy nem feltétlenül a valóságot tükrözik. Nem tudhatjuk, hogy a képen szereplő ételeket és italokat valóban elfogyasztották-e. Az viszont biztos, hogy megvan a veszélye annak, ha kívánatos ételekként prezentálnak emberi fogyasztásra alkalmatlan növényeket.

Cikkünk forrása. Képek forrása.

Olvasta már korábbi cikkünket a témában?

Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram