Hirdetés
Hirdetés

Rubik-kocka után Gömböccel indulunk a szakácsolimpián

2014. október 24.
Nemrég tudtuk meg, hogy Molnár Gábor gyöngytyúkot készít majd Lyonban, a januári Bocuse döntőben, Hamvas Zoltán, a Magyar Bocuse d’Or Akadémia elnöke pedig azt is elárulta, hogy a csapat a Rubik-kocka után ismét egy magyar találmányból, a Gömböcből merít inspirációt. A 2016-os magyarországi Bocuse európai döntő gálavacsorája apropóján tervek között van az Oroszlános udvar befedése.
Hirdetés

Nemrég tudtuk meg, hogy Molnár Gábor gyöngytyúkot készít majd Lyonban, a januári Bocuse döntőben, Hamvas Zoltán, a Magyar Bocuse d’Or Akadémia elnöke pedig azt is elárulta, hogy a csapat a Rubik-kocka után ismét egy magyar találmányból, a Gömböcből merít inspirációt. A 2016-os magyarországi Bocuse európai döntő gálavacsorája apropóján tervek között van az Oroszlános udvar befedése.
A Bocuse D’Or történetének első magyar döntőse, Széll Tamás tizedik lett a 2013. január 29-30-án Lyonban megrendezett viadalon. Ezzel történelmet írt. Alig kellett egy évet várnunk, 2014. május 8-án a Stockholmban megtartott európai selejtezőn Magyarország végérvényesen beírta magát a Bocuse d’Or nagykönyvébe. Itt hirdették ki hivatalosan, hogy 2016-ban, a kelet-közép-európai országok közül elsőként, Magyarország rendezheti a soron következő selejtezőt. Hogy ezzel valóban egy álom vált-e valósággá, valamint, hogy mi történt az elmúlt közel 5 hónapban, hol tartanak a felkészülésben, Hamvas Zoltánt, a magyar Bocuse d’Or Akadémia elnökét kérdeztük.
Hol tartunk jelenleg?
Rengeteg dolog indult el a közelmúltban, egy ilyen nagyságrendű nemzetközi rendezvény előkészítése hihetetlen munkát igényel. Ráadásul a francia szervezők itt is – akárcsak a versenyen – a legmagasabb színvonalat várják el. Zajlanak az egyeztetések, hamarosan aláírjuk a szerződést, amely minden apró részletre kiterjed, a takarítástól kezdve a biztonsági őrzésen, a beléptetésen, az interneten, a tanulókig, a konyha felépítéséig. A pályázat során már lefixáltuk, hogy hol lesznek a csapatok, a zsűri elszállásolva, mi lesz a gálavacsora helyszíne. Az Oroszlános udvarban lesz, amit befedünk az esemény idejére. Gőzerővel dolgozunk, hogy megmutassuk a gasztronómia elitjének és az egész világnak, hogy Budapest méltó helyszíne a világ legnagyobb presztízsű szakácsversenyének. Ezzel párhuzamosan kardinális feladatunk Molnár Gábor felkészítése, és a lehető legjobb szereplés elérése a januári lyoni döntőn. Gábor hazaérkezik a müncheni munkahelyéről, és az elkövetkező 3 hónapban kizárólag a felkészülésre koncentrál. Berendeztük neki a konyhát, a csapat, a coach, a comis készen állnak, a Metro biztosítja az alapanyagok egy részét, közük a halat. Ismét felkértük Serge Vieira-t, aki nagyon hatékonyan vett részt az európai döntőre valófelkészítésben. Egyszóval mindent megtettünk, amit eddig lehetett, mostantól elsősorban Gáboron a sor.
Milyen eredményre számítotok?
Előrébb szeretnénk lépni, mint amit Széll Tamás legutóbb elért. Két év telt el azóta, sokat tanultunk a lehetőségeinkről, több tapasztalattal indulunk a versenyre. Az első nyolc hely valamelyikét tűztük ki célul magunknak.
Van-e más lehetőségünk is a bemutatkozásra a 2016-os budapesti rendezvény előtt?
A magyar gasztronómia, a magyar alapanyagok és borok kétféleképp is megjelennek Lyonban. A SIRHA, a legnagyobb élelmiszeripari és gasztronómia szakmai kiállítás ad otthont a versenynek Franciaországban, és így lesz ez hazánkban is, ahol partnerünk a Hungexpo szervezi a kiállítást, és biztosítja a professzionális helyszínt. A Magyar Bocuse Akadémia - mint a 2016-os európai döntő nyertese - lehetőséget kapott arra, hogy a Bocuse d’Or verseny VIP részében adjon kóstolót a magyar ízekből. Ezekre az eseményekre a világ gasztronómiai elitje hivatalos. A csapatban lévő séfek a legjobb magyar éttermekből érkeznek. Az Arany Kaviár, a Kistücsök, az Onyx, az IKON, a Bock, a 21, a Gerbeaud séfjei mutatkoznak be egy-egy falattal, ami mellé a legjobb borokat és pezsgőket töltjük. Minderre azért van szükség, mert ez az utolsó megjelenés a budapesti verseny előtt, amikor a szakma világklasszisai összejönnek. Ezzel párhuzamosan megkezdődnek az előkészületi munkálatok a majd ideérkező vendégek fogadására is. Terveink között szerepel egy olyan kiadvány, amely megmutatja Budapest legizgalmasabb, legnagyszerűbb arcát a 2016-os európai selejtezőre érkező látogatóknak.
A VIP rendezvényen milyen magyar alapanyagokat fogtok felvonultatni?
A magyar konyhából nyújtunk majd egy kis ízelítőt, természetesen magyar alapanyagok főszereplésével, most állítjuk össze a menüt.

fotó: Hegedűs Zsolt-Alex


Volt arról szó, hogy a 2016-os Bocuse d’Or selejtezőre is lesz lehetőségünk magyar alapanyagot „delegálni”. Erről van már biztosabb információ?
Biztosan egyelőre annyit tudok mondani, hogy azon dolgozunk, hogy a verseny mindkét alapanyaga magyar lehessen. Az hogy mi lesz ez, az hétpecsétes titok - nem csak a sajtó előtt, hanem valamennyi versenyző ország előtt. Ebben nincs semmi meglepő, ez minden alkalommal annyira féltve őrzött információ, hogy pl. a lyoni verseny hús témáját is csak a napokban, vagyis négy hónappal a verseny előtt árulták el. Ha a 2016-os alapanyagról nem is lehet most többet mondani, de a lyoniról szívesen beszámolok: két darab 1,6-1,8 kg közötti gyöngytyúkkal kell dolgozni, teljes belsőséggel, beggyel, lábbal.
Fel vagyunk, fel leszünk készülve olyan alapanyagokkal, melyeknek hónapokon keresztül, vagyis a felkészülés időszakára garantálni tudjuk az állandó minőségét a versenyzők számára?
Ma még nem merném azt mondani, hogy teljes mértékben, de az a feladatunk, hogy fel legyünk készülve. Az az elvárás, hogy 2016. február 1. és május 12. között ezeket az alapanyagokat azonos színvonalon biztosítani tudjuk, tehát nem vagyunk elkésve. Annak idején mi is három hónappal a verseny előtt tudtuk meg, hogy a svéd malac egész lába lesz az alapanyag, s pár hónapunk volt rá, hogy felkészüljünk belőle.
Sertés lehetne ismét alapanyag? Mennyire illik egyáltalán ebben gondolkodni, vagy ajánlott más után nézni?
Nem lehet kizárni, ugyanakkor nehezen tudom elképzelni, hogy kétszer egymás után sertés legyen a kötelező elem. Azt azért tudni kell, hogy nincs sok időnk gondolkodni, hiszen ezeket az állatokat lassan ki kell választani.
A versenyre számtalan segítő kézre lesz szükség. Kézenfekvő a diákokat bevonni az apróbb munkálatokba. Ezzel, hogy állunk? Zajlanak már a felkészítések?
Nem csak kézenfekvő, hanem be is kell vonnunk őket a pályázati kiírás szerint. Van mit fejlődni ezen a téren is, de ha nem mindig abból indulunk ki, hogy húsz év alatt mennyit változtunk, hanem azt nézzük, az elmúlt öt évhez képest is mennyi az előrelépés, akkor azért azt mondom, van rá lehetőségünk. De jelenleg hazánkban még azzal is baj van, hogy mit ér a mesterszakácsi cím. Jelen törvényi szabályozás mellett jövőre a Szulló Szabina, Széll Tamás vezette konyhánk az Onyx-ban nem fogadhatna tanulókat, hiszen ők nem mesterszakácsok. Jelenleg a mesterszakácsi cím számunkra nem egy hiteles teljesítményhez kötött vizsga, sőt az elmúlt időszakban még adományozhatták is. Nagyon sok dolgot kell itt rendbe hozni, de közel sem lehetetlen a küldetés. Komoly tárgyalásokat folytatunk minden téren, melyek talán őszre fognak tudni változásokat, eredményt produkálni. A szakma összezárt most ezen a téren, kiállunk a változás mellett, s nem adjuk lejjebb. A részt vevő diákoknak biztosan életre szóló élmény lesz, még mi a Bocuse Akadémia sokat látott séfjei is alig hisszük el, hogy megtörténik velünk ez a csoda, és aktív részesei vagyunk az európai verseny szervezésének.
A versenyen induló magyar séf kiválasztásának a folyamatában is lesz változás 2016-ig?
A Bocuse d’Or Akadémia feladata, hogy megtalálja és felkészítse a hazánkat képviselő séfet a versenyre. Igyekszünk felelősséggel teljesíteni a ránk ruházott megbízást; megteremtettük a lehetőségét, hogy a Magyar Bocuse d’Or Akadémia Egyesület munkáját külföldi tréner is segítse, valamint igyekszünk külföldi tanulmányutat is biztosítani a versenyzőknek. Ami viszont nem változik, az az, hogy az első szűrő most is a Hagyomány és Evolúció verseny lesz, ahonnan Gábor is kikerült legutóbb.

Széll Tamás még a Rubik-kockából indult ki - fotó: Drosztmér Ágnes


Mi van most Gáborral?
November 1-től kezdődik az intenzív gyakorlás, külföldi trénerrel, a Bocuse Akadémia tagjainak segítségével, Vomberg Frigyes coach-csal és Pohner Ádámmal, aki nemrég tért haza egy külföldi tanulmányútról, amit Serge Vieira konyháján töltött. Az már eldőlt, ismét egy innovatív magyar találmány, a Gömböc lesz a most megjelenített kulcsmotívum. Lezajlottak a tárgyalások a stylist-okkal, úgy érzem, minden sínen van, időben elkezdtük a készülődést.
Ha időben elkezdődött a szervezés, elmondhatjuk, Gábornak most könnyebb útja lesz?
Egyértelműen. Pénz, paripa, fegyver, minden adott. Itt már minden „csak” rajtunk múlik, de azt tudni kell, ez Gábor versenye, neki kell a legfelkészültebbnek lennie. Tisztában van vele, hogy a lyoni verseny élete fordulópontja lehet. Minden kapu megnyílhat előtte bárhol a világban.
Gábor Münchenben él és dolgozik. Nem tartotok attól, hogy teljes egészében külföldnek nevelitek ki? Míg Széll Tamás itt van.
Nem, azt gondolom, hogy egy tehetséges magyar séf, bármerre is jár a világban, a magyarok jó hírét öregbíti. A mi szakmánkhoz, amúgy is szinte hozzá tartozik, hogy hosszabb rövidebb időre megfordul az ember a világban, magába szívja az új dolgokat, technológiákat, alapanyagokat, szemléletet, és persze viszi a sajátját. Ez a fejlődés egyik motorja. A versenykiírásnál egyébként az állampolgárság számít, nem az, hogy aktuálisan ki hol dolgozik.
Amikor kihirdették az eredményt, miszerint Magyarország megnyerte a 2016-os európai selejtező megrendezésének a lehetőségét, milyen hangok hallatszottak?
Lyon óta már nem úgy néznek ránk, mint a vert seregre, de persze nem is arra a csapatra, akik veszélyeztetnék a győzelmet mások előtt. Ott vagyunk az élbolyban és ezt ők is tudják. Jegyeznek végre bennünket, ami már önmagában is nagyon fontos. Ezen kívül azt gondolom, hogy a döntésben szerepet játszik, hogy Budapest egy rendkívül vonzó, izgalmas európai város, ami tele van energiával, ideális helyszín ennek az eseménynek. A visszhangot igazán 2017-ben lesz érdekes meghallgatni, amikor lezajlott minden, s addigra már azt is tudjuk, részünkről milyen eredménnyel.
Az eredményt nézve két opció van: vagy sikerül a terv, vagy nem. Mi lesz akkor, ha nem érünk el jó eredményt?
Ez benne van a pakliban, de nem lehet rá sem lélekben, sem sehogy felkészülni, csak bizakodni tudunk és mindent megtenni a sikerért. Budapesten már az első öt hely valamelyikére pályázunk, erre készülünk, s ezért mindent megteszünk és mindent megadunk a versenyzőnek. S ha nem így lesz? Akkor átnézzük, mit rontottunk el és, hogy hol kell további erőfeszítéseket tennünk a fejlődésünkért.
Széll Tamás berobbanása a köztudatba meddig tud bennünket erős csapatként feltüntetni a többi versenyző ország szemében?
Nehéz ezt kiszámítani. Tamás idejében elhúztunk olyan országok mellett, melyek nagyon komoly gasztronómiai múlttal rendelkeznek. Ez tényleg egy berobbanás volt, nem egykönnyen elfeledhető, de az idők végezetéig nem tart ki, nem ez alapján ítélnek majd meg bennünket. És azt se feledjük, hogy a magyar gasztronómia megítélését nem ez határozza meg, mert ez inkább a világ gasztronómiai elit körben számít, még akkor is, ha számomra az egyik legfontosabb verseny.
És mi van akkor, ha sikerül? A kiadvány feltehetően a gasztronómia mellett turisztikai szempontokat is figyelembe vesz?! Egy pozitív eredmény után hogyan alakulna a gasztroturizmus?
Lényegre tapintó a kérdés, hiszen mindezzel küldetésünk van, leginkább országimázs építés szempontjából. Ugyanis ez szól a borainkról, az ételeinkről, a fürdőinkről, egyszóval nemcsak a gasztronómia, hanem a tágabb értelemben vett kultúránkról. Arról, hogy valami megmozdult Magyarországon, hogy a csúcsétterem és a romkocsma között rengeteg szint van még. Azt a célcsoportot kell megcélozni, akik a későbbiekben potenciális vevők lehetnek. A Sziget Fesztivál az évek folyamán már bevonzotta a fiatal turistákat, akik ma már komolyabb összegeket is költenek, viszont a Bocuse d’Or-nak a frekventáltabban költekező turistákat kell megcéloznia, mert belőlük szerintem még nincs elég. Ez persze jóval összetettebb feladat, mint, hogy Bocuse d’Or verseny elvigye a hátán az egészet, de biztos vagyok benne, hogy a Bocuse d’Or Akadémia egy-két téglát betett ebbe a falba.

Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram