Hirdetés
Hirdetés

Prosciutto di Parma vs. Prosciutto di San Daniele, az örök kérdés

SZERZŐ: DiningGuide
2016. november 27.
Gianni ezen a héten tovább keresgélt Észak- és Közép-Olaszország világhírű „rejtett kincsei” után. Persze bőven talált is alanyokat a vizsgálódásához, de ami most igazán felkeltette az érdeklődését, az a Prosciutto di Parma és a Prosciuto di San Daniele. Mi a különbség a két sonka között? Vagy éppen mi a hasonlóság? Miért szeretjük az egyiket vagy a másikat? Ezeknek a kérdéseknek járt most utánuk.
Hirdetés

Mi olaszok, ha tehetjük, mindenben szeretünk egy kicsit versenyezni. Nem kivétel ez alól a gasztronómia sem, ahol az egyik örök kérdés: mi a különbség a Prosciutto di Parma és a Prosciutto di San Daniele sonkák között?
Induljunk azokról az alapokról, hogy mi a hasonlóság, hiszen ezek figyelembe vételével lehet majd látni, hogy mennyire nehéz is jól felépíteni a különbségeket a sonkák készítésekor.
Az, hogy mind a két sonka DOP jelölésű, azaz eredetvédett, még nem is lenne akkora meglepetés. De az, hogy mindkettőhöz ugyanaz a fajta sertéscomb kell és tengeri só, az már kezdi izgalmassá tenni az egész folyamatot. A sertéscomb szigorúan 10 északi és középen található megyéből jöhet, a só pedig csak a tengerből, valamint mentesnek kell lennie mindenfajta adalékanyagtól. Máskülönben nem viselhetik a termékek egyik elnevezést sem.
És most nézzük a különbségeket. Az egyik legtriviálisabb a származási hely. Igazi „nomen est omen”-ekről beszélünk, hiszen már az elnevezésük elárulja, melyik sonka honnan származik.
A Prosciutto di Parma tehát az Emiglia-Romagna-i Parma-ból kerül a világ asztalára. De tartományon belül sem akárhonnan. A Via Emiglia és az Appennino határai zárják körül a készítési területet. Ehhez képest viszont létre tudott jönni egy akkora konzorcium a termékvédelemre és gyártásra, amibe 150 nagy cég tartozik bele, és így sajnos nagyon háttérbe szorulnak a kistermelők, pedig az igazi ízek és zamatok náluk várják az embert.
A Friulli tartományból, San Daniele-ből származó sonkánál egészen más a helyzet. Ez a termék csakis a Commune San Daniele-ben, vagyis San Daniele városban készülhet, ezért a konzorciumban is összesen csak 30 cég van jelen, amiből 5 kézzel, régi hagyományok alapján készíti a terméket.
Most nézzük meg, milyen sonkákról is van szó pontosan. Ma már sajnos az EU korlátozza a sertésgyártásban az élő állat súlyát, ezért nem lehet 180 kilónál nagyobbra növeszteni a sertéseket, pedig mindkét sonka előállításánál nagyon fontos a zsír minőségén kívül a mennyiség is. Ehhez képest viszont a DOP szabályrendszere szerint a Pármai Sonka nem lehet kevesebb 10 kg-nál, míg a San Daniele 13 kg-nál. De nem csak a súlyánál szabnak határokat, hanem az érlelési időintervallumnál is. Hiszen amíg a Pármai Sonka minimális érlelési ideje 10 hónap, addig a San Daniele-nek 13. Ezeknek az időintervallumoknak a végére még eléggé nyers sonkákat kapunk, de 20 hónapnál már nagyon jól érződik a két sonka íz- és illateltérése.
Ha már belenéztünk egy kicsit az érlelési folyamatba, boncolgassuk tovább ezt a részt és nézzük meg a feldolgozás közti különbségeket is. Említettük már a sót, ami csak tengeri lehet, hegyi sót nem lehet használni egyik termékhez sem. De ha ez nem lenne elég, akkor itt jegyzem meg, a mérete is speciális ennek a sónak. Sem nem kicsi, sem nem nagy. Ebből már nyugodtan lehet következtetni arra, hogy bizony, az olaszok készítenek egy speciális, saját sót, kifejezetten ennek a sonkának az előállításához. Ami nem is csoda, hiszen ennek az összetevőnek van talán a legfontosabb szerepe az egész eljárásban. Ugyanis a só az, ami kiszárítja a sonkát.
A sózás egy nagyon delikát folyamat. Míg a Pármai Sonkánál a kéregre egy nedvesebbet, a húsra pedig egy szárazabbat szórnak, addig a San Daniele-nél csak száraz sót használnak, ugyanis ezt a sonkát semmilyen nedvesség nem érheti. Nagyon fontos ezután az, hogy mennyi ideig állnak sóban, illetve a préselési folyamat is, ami eljuttatja a hús legeldugottabb helyeire is a sót.
De ebbe a folyamatba besegít a levegő is. Mivel a San Daniele egy jóval szárazabb sonka, ezért ezt csak hegyi, szárazabb levegő érheti, ami gyorsabb érlelést garantál a terméknek – főleg a súlyához képest -. Viszont ennek köszönheti a termék az erőteljesebb ízét és illatát.
A Pármai Sonkánál pedig a Ligur tengeri levegő – azaz a Marino – az, ami igazán egyedivé, édeskés ízűvé varázsolja a terméket, lassabb érlelési folyamatot biztosítva. Pont emiatt nem is szárad ki annyira, mint a társa. Ha tehát egymás mellé tesszük a két ugyanolyan érlelésű sonkát, a San Daniele szárazabbnak és érleltebbnek fog tűnni.

Prosciutto di Parma

Prosciutto di Parma


Ha pedig magunk elé képzeljük a két sonkát, láthatjuk, mind a kettő lábban végződik. Olyannyira, hogy a San Daniele-n még a körömrész is megtalálható. Nyilván, ez egyrészről fontos az esztétikum miatt is, de más szerepe is van. Mégpedig a nedvesség könnyebb „kieresztése” miatt. Mivel a San Daniele a levegőtől és a sok száraz sótól már így is nagyon kiszárad, valahol fogni kell egy kis nedvességet a sonkába, ezért a körmöket a sonka végén hagyják, ezzel elzárva az utat a nedvesség elillanása előtt. A Pármai Sonkánál pedig ez a köröm nem található meg, hadd járkáljon még ki a sonkából egy kis nedvesség az előállítást követően is. De az ízt is meghatározza a lábak jelenléte ugyanazon a terméken belül. Mivel a lábrésznél lógatják fel a sonkát, ezért ezen a ponton kevesebb só marad a gravitációnak köszönhetően, így a sonka itt édesebb lesz, az alján pedig sósabb, ízesebb. Ezért kóstoltatáskor több helyen is megbontanak egy sonkát, hogy minden ízt ki lehessen próbálni.
Prosciutto di San Daniele

Prosciutto di San Daniele


Végül jöjjenek a külsőségek. A pecsét és a forma az utolsó különbség. A Pármai Sonkánál az ismert „korona öt heggyel” látható a bélyegzőn, ami nem csak a bőrön, de a csomagoláson is megtalálható a kicsit gömbölyű sonkán. A San Daniele-nél egy stilizált körmös comb a jelzés a kicsit hosszabb, nyomott formájú, gitárra emlékeztető terméken.
Mivel valóban a világ legismertebb és legkeresettebb sonkáiról van szó, a minőségellenőrzést is nézzük meg kicsit. A mesterek lócsonttal szokták bizonyos helyeken megszúrni a sonkát, hogy megillatozzák azokon a helyeken, ahol bent tud maradni a vér. De amit igazán keresnek, az a sertésillat. Nem szabad, hogy sertés ízű maradjon a sonka. Ami főleg azért is fontos, mert koca és kan sertésből is készülnek sonkák, ezért más lehet az ízük és illatuk is.
 
Én mindkettő sonkának nagy rajongója vagyok, de a San Daniele az utóbbi időben egy kicsit jobban belopta magát a szívembe. Ugyanis, amikor Norcia-ban volt a földrengés, nagyon sok kiváló minőségű sonka maradt parlagon. És ez a nagyon komoly, a világban vezető szerepet betöltő termék mintegy „beengedte” a saját felségterületére ezeket a megárvult sonkákat. Mégis nemesebb cselekedet ez, mint amikor közel s távol mindkét sonkát elkezdik hamisítani. Mert persze ezek a luxustermékek sem úszhatják meg.
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram