Hirdetés
Hirdetés

Pénzt kérni étteremben a csapvízért?

2017. április 26.
Hónapok óta folyik egy vita Németországban, miután egy napilap élesen kritizálta a népszerű színészt, Til Schweigert az éttermében felszolgált csapvíz miatt. A hamburgi Barefood Deliben egy liter csapvíz 4,2 euróba, azaz 1300 forintba kerül. Til Schweiger a kevés német filmsztár egyike, aki szerepelt hollywoodi produkciókban is (Becstelen brigantyk, Tomb Raider), emellett sikeres üzletember. Tavaly ősszel […]
Hirdetés

Hónapok óta folyik egy vita Németországban, miután egy napilap élesen kritizálta a népszerű színészt, Til Schweigert az éttermében felszolgált csapvíz miatt. A hamburgi Barefood Deliben egy liter csapvíz 4,2 euróba, azaz 1300 forintba kerül.
Til Schweiger a kevés német filmsztár egyike, aki szerepelt hollywoodi produkciókban is (Becstelen brigantyk, Tomb Raider), emellett sikeres üzletember. Tavaly ősszel nyitotta meg saját éttermét, a Barefood Delit, amelyről a neves osztrák gasztronómiai magazin, a Falstaff elismerően írt.
A hamburgi étterem körüli botrány január végén robbant ki, miután egy helyi napilap megírta, hogy 1,8 euróért két és fél deci csapvizet kapnak a vendégek Schweigernél. A színész azonnal reagált az írottakra, és a Stern magazinban egy teljes cikkben magyarázta el, hogy az éttermében felszolgált vizet előzetesen megtisztítják egy szűrőrendszerrel (egyébként szénsavasan is lehet kérni), és kifejezetten koncepciózus döntés volt a részükről, hogy nem ásványvizet szerepeltetnek az étlapon. A környezettudatosságra törekedtek ahelyett, hogy ezer kilométerről szállíttatnának ásványvizet az étterembe – indokolta Schweiger az árképzést.
A színész előkerített továbbá egy helyi éttermet, ahol még drágább a csapvíz. Egy neves német séf, Steffen Henssler Grill den Henssler nevű éttermében 5 euróba kerül 0,75 liter tisztított víz. Ezzel egyben a napilap azon állítását is cáfolta, mely szerint Schweiger árulja "Hamburg legdrágább csapvizét".
Erre a napilap ismét egy címlapsztorival reagált, még gúnyosabb hangnemben, mint addig. Szóvá tették, hogy mindezt jobb lett volna, ha előbb tudatja a vendégekkel, mert víztisztításról és környezetvédelemről eddig szó sem volt, sőt a víz filterizált mivoltát fel sem tüntették az étlapon. A kioktató cikkbe még az a megállapítás is belefért, hogy Schweiger 4,20 eurót kér valamiért, ami neki valójában 0,4 centjébe kerül.
A sajtóban viccesen Watergate-ügynek nevezett vita ezután kezdett adok-kapok jelleget ölteni, a színész különböző nyilatkozátaiban többek között kicsinyesnek és butának nevezte támadóit, és még a a "lelki szegények" jelző is elhangzott.
Megkérdezték a két Michelin-csillagos szakácsot, Tim Rauét is a dologról, ő annyit tudott hozzátenni, hogy az ő éttermében nem megy át szűrőrendszeren a víz, ezért a szimpla csapvízért ő bizony nem kér semmit.
Több neves séf és tévés szakács viszont egyértelműen kiállt Schweiger mellett. A szintén két Michelin-csillagos séf, Frank Rosin szerint a csapvíz igenis kerülhet pénzbe egy étteremben. Rosin, aki nemcsak szakács és elismert gasztronómus, hanem étteremtulajdonosként vállalkozó is, kifejtette, hogy az egész német gasztronómiában komoly gondok vannak az árképzéssel, és a probléma már az oktatásban kezdődik.
"Vállveregetéssel nem lehet megalapozni egy üzlet sikerességét" – fogalmazott a topséf. Kifejtette, hogy Schweiger étterme remekül felszerelt, a csapata képzett és lelkes, a kívülállók pedig hajlamosak elfejteni, hogy ennek milyen pénzügyi vonzatai vannak. "Az alkalmazottak gyerekeinek is kell új cipő télen" – fogalmazott kissé leegyszerűsítően, rámutatva arra, hogy meggyőződése szerint nem Schweiger kapzsisága áll a háttérben, hanem igenis ilyen feltételekkel lehet hosszú távon is működtetni egy színvonalas éttermet.

Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram