Hirdetés
Hirdetés

Könnyű falatoktól a nehezebb esetekig: 5 kiváló juhsajtot ajánlunk!

2018. június 22.
Egy külön világ a juhsajtoké a sajtok között. Sokan azért is részesítik előnyben őket, mert a haszonállatok közül a juhok tartására a legkevésbé jellemzőek az ipari körülmények, és a szabadon tartott, legelőn legelt állatok tejéből készült termékeket vonzóbbnak tartják. Ezen felül egy meglepően sokszínű paletta tárul elénk: egy intenzíven sós ízű Pecorino Romanóból elég csak éppen egy kicsit reszelni, más juhsajtok szinte kenhetőek, ízük pedig a karamellát vagy éppen a bárányborda zsírját is idézhetik.
Hirdetés

A juhtejből magas zsír- és fehérjetartalmának köszönhetően különlegesen gazdag ízű sajtok készülnek. Érdemes tudni, hogy a juhtej még több laktózt tartalmaz, mint a tehéntej, ezért laktózérzékenyeknek nem ajánlott a fogyasztása.
A világ legjobb juhsajtjai közül ajánlunk!
Egy juhtejes „brie”: a Brebirousse d’Argental
Ezt az egyszerre sós és édes, pasztőrözött juhtejből készült francia sajtot különösen a brie rajongóinak ajánljuk. Tökéletes választás azoknak, akik egy gazdag ízű, szinte vajas, könnyen kenhető sajtra vágynak.

@suppacook1000 Twitter


A sajt narancssárgás felszíne elsőre kicsit becsapós lehet. A Brebirousse d’Argental esetében ugyanis

nem az erősen aromás, mosott kérgű, úgynevezett rúzsos, vagyis vöröspenészes sajtfélével van dolgunk.

A sajt felszíne az annattó nevű természetes ételszínezéknek („e-nyelven” E160b) köszönheti vöröses színét, amelyet a Latin-Amerikában és a Karibi-térségben honos orleánfa terméséből nyernek ki.

A Pecorino-família celebritása: a Pecorino Romano

Fontos kiemelni, hogy az egyik legősibb olasz sajtfélének több eredetvédett, helyi változata létezik. Az egyik legismertebb ezek közül a Pecorino Romano. Erősen sós, kemény, könnyen reszelhető állaga miatt

az olasz konyhában elsősorban fűszerként használják,

Jon Sullivan / Wikipedia.org


leggyakrabban tésztaételeket ízesítenek vele. Állagában, jellegében hasonlít a tehéntejből készülő Parmigiano Reggianóra. Konyhai felhasználhatóság szempontjából azonban fontos tudni, hogy a pecorino jóval sósabb nála:

magában fogyasztva érezhetzük, hogy szinte szúrja a nyelvünket.

A származási helyükön – Lazio, Toszkána, Szicília, Szardínia – kívül a pecorinók érettségükben is eltérhetnek egymástól. A legfiatalabb közülük a fresco, a semistagionatót már tovább, kettő és négy hónapig érlelik, a stagionato, azaz érlelt változat pedig akár 12 hónapig is készülhet.

@craveablehg Instagram


Ha szeretne többet megtudni a pecorino sajtokról, hadd ajánljuk korábbi cikkünket!

La Mancha lovagja: a spanyol manchego

Ez a pasztőrözött és nyers juhtejből egyaránt készülő spanyol sajt egy igazi közönségkedvenc. Könnyed, lágy íze

enyhén földimogyorós, egyes sajtok esetében tejkaramellára emlékeztet.

Textúrája az érettségétől függően lehet kissé olajosabb vagy szárazabb is. Eredetvédett sajtról lévén szó, ezért az előírások szerint a sajthoz felhasznált tejnek a spanyol La Mancha régióból kell származnia, és kizárólag Manchega juhokat használhatnak hozzá.

Queso Manchego DOP Facebook


A sajtgurigákat gyakran fekete viasszal borítják, és 60 napig vagy akár 14 hónapig is érlelhetik. A sajt íze egyáltalán nem tolakodó, sőt kifejezetten visszafogott ízjegyekre számítsunk. Érleléssel íze kissé pikánsabbá, fűszeresebbé, állaga pedig könnyebben törhetővé válik.

Egy igazi nehézsúlyú Spanyolországból: a roncal

A könnyen befogadható, lágy manchego után következzen egy szintén spanyol, ám jóval aromásabb juhsajt. A nyerstejből készülő roncal a spanyol sajtok közül elsőként kapta meg az eredetvédett besorolást 1981-ben. Gazdag, nehéz íze sokakat a bárányborda zsírjára emlékeztet. Állaga tömör, enyhén szemcsés, belül viszont krémesebb.

@vinitosandfood Instagram


Egy igazi sajtkülönlegességről van szó,

jelenleg mindössze öten foglalkoznak a készítésével.

A gyártás és az érlelés a navarrai Roncal-folyó völgyében történik. A sajthoz felhasznált tej kizárólag a Latxa nevű fajtától származhat. Ezt a hosszú szőrű, nagy bundájú juhfajtát elsősorban a tejéért tartják Navarrában, illetve Baszkföldön.
Az ismertebb és közkedveltebb manchegóval összehasonlítva a roncal íze rusztikusabb, karakteresebb, a Latxa juh tejének köszönhetően szinte pikáns. Spanyolországban tipikus asztali sajtnak számít, egy testesebb vörösbor vagy almabor illik mellé.

Egy igazi kékvérű: a rokfort

Bár a Penicilium Roqueforti nevű nemespenészt számos kéksajtnál használják, csak a francia Roquefort-sur-Soulzon környékéről származó sajtokat nevezhetik hivatalosan rokfortnak. Az eredetvédett rokfort sajt nyers juhtejből készül, és

akár öt hónapig is érlelik őket a környékbeli barlangokban.

A rokfortban nagyon jól kidomborodik a zsíros juhtej. Úgy olvad szét a szánkban, hogy a krémesen lágy, zsíros sajtot nem is érezzük különösebben nehéznek.

@mercadocolonvlc Instagram


Olvasta már korábbi cikkünket a legnépszerűbb kéksajtokról? A belépősajttól a vadabb ízekig – Kalauz a kéksajtok világába
Egyik fő forrásunk volt.
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram