Hirdetés
Hirdetés

Kik szorongatják meg Molnár Gábor gömböcét?

SZERZŐ: Igor
2015. január 17.
Kikkel versenyez a magyar séf, honnan jönnek, mire lehet számítani tőlük. Január 27-én kezdődik a Bocuse d'Or. Molnár Gáborra szerdáig várnunk kell.
Hirdetés

Január 28-án, szerdán reggel Molnár Gábor, a Hotel Excelsior séfje és Pohner Ádám commis bekészül az alig pár négyzetméteres főzőbokszba, szám szerint a tízesbe.
Vomberg Frigyes coach is elfoglalja helyét a boksz előtt, ahonnan majd figyelemmel kíséri a csapat minden rezdülését, vezényel, ha kell és fél 10-kor kész-rajt-tűz, elkezdődik az 5 és fél órás intenzív főzés (az aznapi első, a német versenyző 8 órakor kezd, utána minden csapat 10 perces késleltetéssel). Gáboron kívül a lyoni, kétnapos döntőben még 23 versenyző él át hasonló izgalmakat. Közvetlenül a magyar séf mellett, a kilences bokszban főz a szingapúri versenyző, a másik oldalon a holland induló, akit Gábor két hellyel is beelőzött a stockholmi európai selejtezőben.
De még mielőtt túlságosan előrerohannánk, nézzük meg, kik készülnek kedden. Holnap jönnek a szerdai résztvevők.

1.boksz - MAURICIO E. NÚÑEZ DÍAZ, Chile, SU Grill & Wine

fotó: cybertour.cl


Ahogy sokan az északi konyhát egy kalap alá veszik (hogy milyen változatos is valójában, arról itt kérdeztünk svéd, dán, finn, norvég Michelin-csillagos séfeket), úgy Európából tekintve Dél-Amerika is egy hatalmas tömbnek tűnik, mellyel kapcsolatban hajlamos az ember legyinteni, mondván „ott biztos minden ország egyforma, így a konyhákban sem lehet akkora különbség.” Pedig ha valahol, a kontinensen található 12 országban olyasfajta változatosság uralkodik, amit gyakran a helyiek sem ismernek eléggé. De hogyan is ismerhetnék, hiszen az országok tájegységei, adottságai, hagyományai, ételkészítési szokásai olykor homlok egyenest ellentétesek egy pár száz kilométerrel távolabbi területtel?! Így van ez a Bocuse d’Or döntőjében először szereplő Chilével is, ahonnan az első boksz versenyzője, Mauricio Nunez érkezik. Jó séfként hát persze, hogy már gyerekkorában ott sündörgött a nagymama és az anyuka szoknyája mellett, 13 évesen már rávágta, hogy ha törik, ha szakad, szakács leszi. Jelenleg a Santiago egyik legszebb helyén fekvő Su Merced Hotel éttermét vezeti. Itt az ideje, hogy a világ megismerkedjen olyan alapanyagok, mint a peumo, a maqui vagy a tepú. Hogy ez mire lesz elég, az egy másik kérdés.

2.boksz - SHANNON KELLAM, Ausztrália, Brisbane Club

facebook.com/shannon.kellam


Ha már a két évvel ezelőtti ausztrál kandináló ismét nekigyürkőzik a feladatnak, mi sem vagyunk restek és idézzük magunkat. Peter Gilmore (Quay), Ben Shewry (Attica), Jacques Reymond (Jacques Reymond), Neil Perry (Rockpool on George), Martin Benn (Sepia), Peter Doyle (est.), Mark Best (Marque), Shannon Bennett (Vue de Monde) - és még napestig lehetne sorolni a séfeket és éttermeiket, van hova betérni annak a bizonyos éhes vándornak, ha már felül a repülőre, hosszú-hosszú órákat utazik, amíg valami harapnivaló kerül a szájába. Akinek Ausztráliáról csakis a kenguruhús és valami odadobott hal, tengeri herkentyű jut az eszébe, annak minden bizonnyal meglepő lesz tapasztalnia azt a gazdagságot, ami az egész kontinensre kiterjedő országba lépve fogadja. Főhősünk még mindig a Brisbane Club versenyzője. Amit két éve írtunk, az most is áll: Kellam istállója nem vehető egy kalap alá a fent megnevezett éttermekkel. Ausztrália egyik első privát klubjának számít. Mindezek ellenére az ausztrál mellett szól, hogy van már tapasztalata Bocuse téren és az sem hátrány, hogy a verseny 2005-ös bajnoka, a Molnár Gábornak is besegítő Serge Vieira trenírozta.

3.boksz – SIGURÐUR HELGASON, Izland, Grillið

fotó: facebook.com/siggihel


Helgason a Reykjavík felett terpeszkedő Radisson Blu Saga Grillið nevű éttermében pakol a vendégek elé kifinomultabbnál kifinomultabb fogásokat és természetesen jó északihoz híven, minden vele készült interjúban hangsúlyozza, hogy a természet kiapadhatatlan alapanyagforrás. Így is van. Szurkolunk, hogy végre egyszer az izlandiaknak teremjen babér.

4.boksz - ADAM BENNETT, Nagy-Britannia, The Cross

fotó: greatbritishchefs.com


Az ausztrál indulóhoz hasonlóan Adam Bennett is újrázik. Ő az, aki a verseny történetének eddigi legjobb eredményét szállította Nagy-Britanniának. Két évvel ezelőtt negyedik lett, húsos tányérja külön díjat ért és - ugyan nem elsősorban az ő érdeme, de - segédjét is hátba veregették (legjobb commis). A szakmát kisujjukból kirázó expertek már két évvel ezelőtt is megjósolták, hogy Bennetté a jövő, már ami a Bocuse-helyezést illeti, és idén megint azt pusmogják, hogy akár még a top3-ba is beférne. Bennett időközben váltott és már nem az 1 Michelin-csillagos Simpsons séfje. Az alma azonban nem esik messze a fájától, új helyén, a szintén egycsillagos The Crossban a Times által a modern birminghami konyha keresztapájaként emlegetett Andreas Antona fogja a kezét. Így volt ez a Simpsonsban is.

5.boksz - NICOLAS DAVOUZE, Franciaország, Château Saint-Martin & Spa

fotó: facebook.com


A franciák 2013-ban Thibaut Ruggeri révén a dobogó legmagasabb fokán állhattak, Davouzének van oka a nagy nyelésre. Na de, nem múlnak el nyomtalanul azok az évek, amiket Alain Ducasse, Philippe Labbè vagy Bocuse L'auberge du Pont de Collonges nevű éttermében töltött. Ha nagy szívdobbanást hallunk kedden reggel 8.40-kor, akkor az csakis Davouze lehet. Ekkor kezd.

6.boksz - VICTOR H. VELÁSQUEZ, Guatemala, Casa Santo Domingo

Már két évvel ezelőtt is leesett az állunk, amikor rákerestünk a gúgülben, hogy honnan utazik Franciaországba a guatemalai séf és mivel idén ugyanonnan érkezik Velásquez úr, ismét csak a szívünket fájdítjuk és inkább be is csukjuk a szemünket. És miközben sandítunk, közben arra is rájövünk, hogy butaság, amit 2013-ban írtunk, ez a hely túl szép ahhoz, hogy mágikus realizmusban utazó szerzők ihletforrása legyen. A közép-amerikai ország harmadszor mutathatja be Lyonban, hogy konyhája nagyon nem egyelőre a mexikói konyhával. Mario Campollóban, a csapat elnökében még mindig felfedezni véljük Humphrey Bogart kissé lestrapált alteregóját, de Anthony Bourdain is benne van és egy pici hód is.

7.boksz - EMILIANO J. SCHOBERT, Argentína, El Obrador

fotó: rionegro.com.ar


Kell a fizikai állóképesség a Bocuse-höz, nem véletlen, hogy egyesek, amikor párhuzamot keresnek, sportversenyekkel példálóznak. Az El Obrador főzőiskola tulajdonos-séfje már köti is a cipőfűzőt és beveti magát Patagónia erdeibe, aztán horgászik egyet, hogy végül testileg-szellemileg átlényegülve betoppanjon a suliba, ahol a diákok mellett felesége - aki egyben az El Obrador pénzügyeinek őre – várja. Hogy Schobert merít-e majd a mapucse indiánoktól, azt nem tudjuk, azt viszont bátran kijelenthető, hogy jabali, ciervo és trucha nem kerül majd a tányérra. Cordero vagyis bárány igen.

8.boksz - ALBERTO MORENO, Spanyolország, DH Gastro

fotó: dhgastro.com

9.boksz - PHILIP TESSIER, Amerikai Egyesült Államok, French Laundry

fotó: foodfloozie.tblogspot.com


Napjaink kétségkívül egyik legtöbbet hivatkozott séfje Thomas Keller. A The French Laundry és a Per Se nevű éttermeivel forradalmasította az amerikai konyhát (nemcsak azt!), a The French Laundry Cookbook, a Bouchon és az Under Pressure című szakácskönyveiből pedig vezető szakácsok gyűjtenek inspirációt. Ő az amerikai csapat elnöke. Ez még nem garancia a sikerre, de ha hozzátesszük, hogy a döntőbe jutott versenyző tíz éve együtt dolgozik Kellerrel, jelenleg a French Laundry executive sous séfje, a top3-ba várnánk Tessiert. Tegyük gyorsan hozzá, Timothy Hollingsworth 2009-ben „csak” hatodik lett French Laundry-sként, ezzel az eddigi legjobb eredményt szállítva az USA-nak. Kíváncsian várjuk, hogy Tessier hogyan definiálja tányérjain keresztül az Egyesült Államokat.

10.boksz - DIMITRI HALJUKOV, Észtország, Cru

fotó: delfi.ee


Reménykedtünk benne, hogy Heidy Pinnak után az észtek 2015-ben is a gyengébbik nem képviselőjét küldik Lyonba, de nagy bánatunkra sajnos nem így lett. A 24 fős mezőny így csak férfiakból áll, még szerencse, hogy a commisok között megfordul pár jányka is. Dmitri Haljuko 15. századi falak közül robog Lyon felé, tallinni étterme, a Cru rendre az észt gasztronómiai toplistákon a legjobb húsz között szerepel, ami nem csoda, hiszen a helyi sajátosságokat, a balkáni ízeket és az északi területek közelségét kihasználva Haljuko egészen sajátos ötvözetet alakít ki, mely a lendületben lévő észt konyha vezéregyéniségévé emeli.

11.boksz - CHRISTOPH HUNZIKER, Svájc, Schämerhof

fotó: bernerzeitung.ch


Thun tipikus svájci kisváros, Berntől 30 kilométernyire, ott, ahol a kékeszöld Aare folyó kilép a Thunersee-ből. Égig nyújtózkodó és Alpokra rálátó kastéllyal, turistaandalító óvárossal és természetesen külföldiekre szakosodott üzletek tucatjaival. A svájci bajnok a Bocuse európai selejtezőjének utolsó, tizenkettedik helyéről csusszant be a lyoni döntőbe. Hosszas böngészgetés után sem találtunk róla semmi izgalmasat, csak ami a Bocuse-szakácsok mindegyikére igaz: megszámlálhatatlanul sok verseny van már a háta mögött és ő maga is gyakorlott tréner. De talán Molnár Gábor többet tudna róla mondani, mert ott főzött mellette a stockholmi selejtezőben.

12.boksz - ISSAM JAAFARI, Marokkó, Es Saadi

fotó: marocfooding.files.wordpress.com


Ahogy az ausztrál Kellam és az angol Bennett is szinte már magáénak érzi a Bocuse-arénát, Issam Jaafari is ismeri minden zugát, 2013 óta tudja, hogyan megy a becsekkolás, mit-hova pakoljon, így legalább ezekre nem kell ügyelnie, csak a tányérjaira koncentrálni. Ő sem jön rossz helyről, a marrákesi luxusszálloda, az Es Saadi séfje. Konyhájára alapvetően a francia nouvelle cuisine volt hatással, persze az arab állam gasztrohagyományait sem hazudtolja meg. Csakúgy, ahogy 2 év, élén színekre, fűszeres ízekre lehet számítani.

Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram