Hirdetés
Hirdetés

Jókai szüretel

SZERZŐ: Bogos Zsuzsanna
2012. szeptember 28.
A szüretelés a hazai szőlőkben október-november idején volt esedékes. Különleges alkalomnak számított, a munkához jókedv is társult: nemcsak a majd elkészülő bornak lehetett ilyenkor előre örülni, hanem a munka utáni szüreti mulatságnak is. A szőlőhegyeken a zenével, tánccal, jelmezbállal és jóféle ételekkel ünnepelték ilyenkor a napot. Már a 19. században is. Jókai Mór arra is szakított időt, hogy erről tudósítsa az utókort.
Hirdetés

A szüretelés a hazai szőlőkben október-november idején volt esedékes. Különleges alkalomnak számított, a munkához jókedv is társult: nemcsak a majd elkészülő bornak lehetett ilyenkor előre örülni, hanem a munka utáni szüreti mulatságnak is. A szőlőhegyeken a zenével, tánccal, jelmezbállal és jóféle ételekkel ünnepelték ilyenkor a napot. Már a 19. században is. Jókai Mór arra is szakított időt, hogy erről tudósítsa az utókort.
Az író 1894 októberében Alcsúton járt szüreti mulatságban, ahol József főherceg vendége volt. Mikor Jókai megérkezett a helyszínre, a férfiak már az ételek körül tüsténkedtek – merthogy ezen a napon nem a nők főztek, az ő dolguk az volt, hogy az esti táncmulatságot tökéletessé tegyék jelenlétükkel. Az ebéd így készült:
„Az alacsony nádfedelű présház előtt őrölték a mustot, az ökrös szekér ott várt rá a lajttal. A szőlőlugasban egy katonaviselt ember gömbölygetett a tenyerei között nagyszerű tésztagalacsinokat, egy másik ezüst érdemrendes honvéd egy hosszú asztalon aprította szeletekre a kétféle húst; azokat Farkas honvéd alezredes húzogatta nyársra, szalonnával, veres hagymával sorakoztatva; meg más katonák krumplit hámoztak, káposztát aprítottak; csak maga a főherceg volt civilben, kék kötény kötve a derekára. Két nagy katlanban égett már a tűz, azok is tábori szokás szerint a partba voltak ásva; mind a kettő fölött egy-egy roppant rézüst fortyogott, az egyikben főtt már a gulyáshús, a másikban meg a »cakumpakk«, egy melléktűzőn csendesen sistergett a bakagombóchoz való hagymás zsír – mindenkinek tele volt a keze dologgal.
– »Hát nekem nem lehetne valami hasznomat venni?«
– »Dehogynem, a gulyáshúst segíthet keverni, legalább nem lesz kozmás, mint tavaly volt.«” Jókai Mór egyik cikkében meglepődve számol be arról, hogy a régi magyar konyhában a gazdag fűszerezésen kívül mekkora mértékben használták az ecetet, a bort, a mézet is az egyes ételekhez és viccesen jegyzi meg, hogy őseink nemcsak kívül viselhettek páncélt, hanem belül is bádoggal lehettek kiverve, máskülönben nem lehetett kibírni ezeket az ételeket. Ezen a szüreten ennek már nyoma sem volt, az itt főzött ételek a paprikás korszakából valók. Ettől függetlenül a ma is jól ismert, hagyományosnak tekintett ízeken kívül volt egy-két kevésbé ismert fogás is.
A gulyás, a marhahús paprikás krumplival és a cigánypecsenye természetesen nem maradhatott el, hiszen mégiscsak egy 19. századi lakomáról van szó. A zsiványpecsenye is kedvelt étele volt a korabeli szabadtéri sütögetéseknek. Alcsúton marha- és sertéshúst tűztek a nyársra. A Jókai által „granatéros marschnak” nevezett ételt még be kellett mutatni az olvasóknak (szerinte ez túrós csusza, csakhogy nincs benne túró: helyette hagymás krumplit kevernek a tésztához), ma azonban már mindenki ismeri.
Jókai szüretelA bakagombóc azonban ma már nem cseng olyan ismerősen. Ez egy szalonnával töltött, gombóc formájú tésztaétel, amit főzés után zsírban pirítanak. Jókai szerint ekkor úgy megkeményedik, hogy lőni lehet vele! A „cakumpakkban” tényleg sok minden volt: zöldbab, krumpli, káposzta, rizs, bőrös pecsenyedarabok főttek benne, amit berántottak és paprikával hintettek meg. A desszert sem maradhatott ki, a „visokai süteményt” egy horvát honvéd készítette. Az étkezés mellé Csányi Pista bandája zenélt. Volt egy professzor is a társaságban, aki értett a fényképezéshez is. A főherceget sikerült éppen kanállal a szájában lefotóznia, Jókai azonban – állítása szerint szerencsére – nem látszik attól a pohártól, amit épp fenékig ürített.
A gazdag ebéd után (amit előbb az úri társaság, majd a honvédcselédség, aztán a zenészek fogyasztottak el) jött csak a szüreletés, amiből az író már kimaradt: ő inkább visszavonult a szobába, és Kiskirályok című regényén dolgozott. Akkor hagyta csak abba, amikor már a vacsorához hívták. Meglepetésére eddigre a vendégek jelmezbe bújtak. A főhercegnő például gömöri parasztlánynak, fiai Bánk bánnak és Hunyadi Lászlónak, Zichy Irén grófnő Győr környéki menyecskének, Boxberg Paula bárónő mátrai nőnek öltözött. A főherceg debreceni csíkós ruhát vett magára. Így járták aztán a palotást (amibe Jókai is becsatlakozott), a verbunkost és a csárdást.
A nap tehát a kor általános szokásainak megfelelően zajlott le. A szüretelés éppen Jókai korára, a 19. századra nyerte el végleges formáját. Ekkorra alakultak ki az általánosan elterjedt szokások, mint például a földbirtokos karjának hajtásokkal való megkötözése, a fürtökből álló szőlőkoszorú készítése, a gazda köszöntése különféle verses rigmusokkal, a legszorgosabb szedők megjutalmazása. Este bőségesen került az asztalra, amit tánc, mulatozás követett. A szüreti bál már ekkor is kiegészülhetett felvonulással, amire szokás volt beöltözni is: csősz, tolvaj, medvetáncoltató, fiatal kisasszony és úrfi voltak a legnépszerűbb jelmezek.
Az ebéd, aminek elkészítésében Jókai is segített, a 19. században tett szert máig tartó népszerűségére. Zilahy Ágnes 1892-ben megjelent szakácskönyvéből származik az alábbi recept:
„Gulyáshús
Egy kiló felsálszélt jó nagy falatokba vágunk, egy tojásnyi zsírt lábasba teszünk és a felvágott húst bele tesszük sóval, egy nagy fej apróra vágott vereshagymával és egy kávéskanál paprikával; fél óráig fedő alatt pároljuk, akkor öntsünk reá 3 liter forró vizet és főzzük másfél óráig: ha a hús puha lesz, tegyünk hozzá még egy tányér nyersen megtisztitott felnégyelt burgonyát; ha az is megfőtt, fel lehet tálalni.”
Zilahy receptjének másik változatában a húst kockára vágott karalábéval, zellerrel, fehér- és sárgarépával, hagymával és zöldborsóval kell főzni, a legvégén pedig csipetkét kell szaggatni a levesbe. „Estére igen kedvelt leves” – írja.

Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram