Hirdetés
Hirdetés

"A jó dolgok kis csomagolásban érkeznek" – Dominique Crenn

2017. május 16.
A Los Angeles Times közölt nemrég könnyed hangvételű(nek látszó) interjút Dominique Crenn-nel, amelyben azért nagyon kemény témák is felmerültek. Amerika egyik legjobb séfjének gondolatai a haiti lakosság megsegítéséről útmutatást adhatnak mindenki számára, aki bárhol-bármikor jobbá szeretné tenni a rászorulók életét.
Hirdetés

"Crennről nehéz eldönteni, hogy a főzés vagy a művészet játszik fontosabb szerepet az életében. Ételei egyedi alkotások. Nem csak megkomponáltak: valóban gyönyörűek. Poétikus (és nem mellesleg Michelin-csillagos) konyhát visz, tele filozófiával, mögöttes tartalommal, a közösségből nyert inspirációval" - írtuk róla egy évvel ezelőtt, és ma sem foglalhatnánk össze jobban Crenn munkásságát.
Tavaly a „World’s 50 Best” szavazáson a világ legjobb női séfjének választották, de természetesen sokkal több ő annál, mint csupán egy nő a konyhában. San Franciscóban működő, modern szemléletű francia étterme, az Atelier Crenn 2013-ban két Michelin-csillagot is kiérdemelt. Második étterme, a Petit Crenn nevű francia bisztró 2015-ben nyílt meg ugyancsak San Franciscóban.
A szociálisan érzékeny séfnő a hónap elején egy élelmiszer-pazarlásról szóló beszélgetésen vett részt Los Angelesben, olyan séfekkel ülve le egy asztalhoz, mint Massimo Bottura, Mario Batali, Mary Sue Milliken és Roy Choi.

Adakozás helyett célzott segítség
"Az egész Michelle Jeannal kezdődött, mivel mindketten egyformán rajongunk a divatért és a gasztronómiáért. Az is közrejátszhatott persze, hogy jómagam francia vagyok, és a francia gyarmatosítók Haitiben ugye… Hát, ez nem egy szép történet. Nem értettem, hogy a földrengést követően miért nem törődött senki ezzel az országgal. Fantasztikus kultúrájuk van, kávéjuk, csokoládéjuk, de valamiért Haiti azon országok egyike, melyekről a világ egyszerűen megfeledkezett. Mindenképpen tenni akartam valamit, és rájöttem, hogy amikor valahol természeti katasztrófa történik, a jótékonysági szervezetek azonnal adakozásba kezdenek, de valójában fogalmuk sincs, hogy hová is kerül a pénzük. Az alapötlet tehát az volt, hogy a PADF elnevezésű, pánamerikai fejlesztésekkel foglalkozó alapítvánnyal közösen a földművelőkre összpontosítunk. Mire van pontosan szükségük, illetve mihez kezdenek majd a pénzzel?"

Miért éppen a fák?
"Amikor ellátogattunk Haitire, rájöttünk, hogy ők nem dollármilliókat várnak tőlünk, hanem csupán facsemetékre van szükségük, amiket elültethetnek. A helyi emberek tudják, hogy hogyan kell kávét termeszteni. Tőlünk éppen ezért csak azt várják, hogy segítsünk újjáépíteni az infrastruktúrát, és gondoskodjunk számukra az elültethető fákról. Az itt élő emberek tudnak és akarnak is dolgozni, ami nagyon jó. Nem szabad megfeledkeznünk erről az országról. Egy facsemete mindössze ötven centbe kerül, ezért nem százezer dollárra van szükségünk, hanem csupán ötven centre. Éppen ezért fontos, hogy ellátogassunk a közösségbe, megértsük, hogy mire van szükségük, nem csak látatlanba adni nekik valamit."
Főzés – művészet – költészet
"Gyermekkorom óta rajongom a költészetért, amelyhez a szüleim, különösen édesapám révén kerültem közel. Úgy gondolom, hogy minden mindennel összefügg. Az a tény, hogy nem iskolában tanultam főzni, lehetőséget teremt számomra arra, hogy másképp tekintsek a dolgokra, és a főzést össze tudjam kötni a költészettel. Most jöttem vissza Tokióból, ahol teljesen elvarázsolt, hogy mindennek konkrét célja van. Számomra nagyon fontos, hogy amivel foglalkozol, különösen, ha ételeket szolgálsz föl, össze tudd kötni szavakkal."
Éjjeli csemegézés otthon
"Tegnap még éjjel háromkor is fent voltam, egy filmet néztem, és közben a saját készítésű pattogatott kukoricámat ettem. Ma este cirokot (egy gluténmentes gabonaféle – a szerk.) főztem, ami nagyon finom lett."
De kicsoda Maximus?
"Hehe, igen, a kutyámról van szó.(Maximus gyakori vendég a Crenn Instagramján – a szerk.) Kilenc évvel ezelőtt mentettem meg a volt gazdájától, aki bántalmazta. Nem gondolom, hogy ő egy kutya lenne, sokkal inkább egy laza kis csávó, aki szívesen lóg mindenkivel. Nagyon érzékeny és szeretetteljes, és velem utazik mindenhova. A feldolgozott élelmiszereket nem szereti, a bioételeket viszont annál inkább! Nagyra értékelem az állatokat, és szerintem te, mint gazdi, nem tekinthetsz rájuk úgy, mintha árucikkek lennének. Ő egyébként egy kis csivava.
Miért éppen Maximus?
"Szerintem a jó dolgok kis csomagolásban érkeznek. Nem nagy éttermeim vannak, hanem kicsik. Úgy gondolom, hogy így sokkal több lehetősége van az embernek. Nem a méret a lényeg. A római eredetű Maximus név nagyon erőteljes benyomást kelt. Amikor ránézek, arra gondolok, hogy mennyi mindenen ment keresztül, mielőtt rátaláltam volna. Egy kicsit olyan ő, mint egy római császár, amikor ott ül és néz rám a nagy barna szemeivel."
(A Los Angeles Times interjúja alapján.)

Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram