Hirdetés
Hirdetés

Először nyert hazai pezsgő aranyérmet a pezsgők világbajnokáságán

SZERZŐ: DiningGuide
2016. július 20.
  Idén harmadik alkalommal rendezték meg a nemzetközi Champagne és Pezsgő Világbajnokságot, ahol arannyal jutalmazták a Kreinbacher Birtok somlói furmint pezsgőit, azaz a Prestige Brutöt és a Brut Classic 2011 Magnumot. A zsűriben a magyar Champagne szakértő, Márkus György is pontozott. Őt kérdeztük.
Hirdetés

A Champagne és Burgundia szakértő Márkus György évek óta együtt dolgozik a verseny alapítójával, Tom Stevensonnal. A korábbi években tartalék-zsűritagként több száz bort kóstolt közösen a zsűrivel és megismerhette az értékelési rendszert. Idén már nemcsak véleményével, de pontszámaival is hozzájárult a végeredményhez, ugyanis két zsűritag megbetegedése miatt a második héten végig ő bírálta a poharak tartalmát.

Márkus György

Márkus György


Hogy néz ki egy pezsgővilágbajnokság?
Ugyanúgy kell elképzelni, mint bármilyen borversenyt. Optimalizált körülmények között dolgozik minden kóstoló, nagyon nagy a kiszolgáló személyzet, két-három ember csak a tételek tárolásával, felbontásával és szervirozásával foglalkozik, és van két másik ember, aki az egész versenyt felügyeli. Bármilyen kérése van a bíróknak, ők segítenek, valamint rögzítik az eredményeket. És van még valaki, a mi esetünkben a Londonban élő Szenkirályi Orsi, aki egyfajta minőségbiztosítási asszisztens. Az a feladata, hogy ha felmerül, hogy bármelyik palack nem olyan, amilyen kellene, hogy legyen, akkor megnéz egy másik palackot és ezt jelenti a bírók felé, és újrakóstolást javasol. Természetesen vakkóstolás van, így azt csak ő tudhatja, melyik palackban mi van. Ezen kívül van egy háromfős szervező apparátus is, aki megszervezi a bajnokságot.
A te feladatodat hogyan kell elképzelni? Említetted, hogy naponta akár száz pezsgőt is értékelni kell.
Ki lehet bírni, ha én kibírom, akkor más is biztosan. Van 800-900 pezsgő, amit beneveztek a versenyre. Tom Stevenson az, aki megkér valakit, hogy logikusan ossza be ezeket a pezsgőket, ország és régió, valamint stílus szerint, és lehetőleg egy napra nagyjából ugyanannyi mennyiség jusson. Van, hogy újra kell kóstolnunk, vagy nemzeti bajnokot kell választanunk, így tevődik össze a napi száz tétel. Úgynevezett flightok, vagy ha úgy tetszik, etapok vannak, ebben lehet akár 5 vagy épp 15 pezsgő is. Ezeket mindenkinek kihozzák, végigkóstoljuk, és egy Excel táblázatba kommenteket és pontszámokat írunk. Ezután végigbeszéljük, és ha konszenzus van, akkor nincs további feladat, ha nincs, akkor vita kezdődik, érvelgetés, és a legtöbb esetben új töltést kérünk.
Mennyira van konszenzus, és mennyire vita?
Általában nagy az egyetértés. Sőt, most, ezen a harmadik világbajnokságon nagyobb volt az egyetértés, mint valaha. Úgy érzem, sikerült egyértelműsíteni azt, hogy mi a jó, és mi az a világ, amit el tudunk fogadni. Tom Stevenson írta nekem egy emailben, hogy a három európai bíró hasonlóan pontoz, hasonló értékekere mondjuk azt, hogy ez jó, és hasonló problémákra mondjuk azt, hogy ezt nem szeretnénk. Az ausztrál bíró kicsit másképp pontoz, de a verseny szempontjából ez nagyon jó.
A versenyben közreműködő team bal szélén Márkus György, mögötte Tom Stevenson és Essi Avellan, szemben pedig Dr Tony Jordan áll

A versenyben közreműködő team bal szélén Márkus György, mögötte Tom Stevenson és Essi Avellan, szemben pedig Dr Tony Jordan áll

Néhány szó a versenyről

A Champagne and Sparkling Wine World Championships egyedülálló a nemzetközi borversenyek között, mert kizárólag pezsgőket értékelnek és a zsűri kifejezetten erre szakosodott, világhírű szaktekintélyekből áll. A rangos megmérettetést életre hívó Tom Stevenson szakíró, Essi Avellan Master of Wine és Dr Tony Jordan mellett a fentebb kérdezett Márkus György is a szakértői panel tagja volt.
A vb-re idén minden eddiginél több pezsgőt neveztek Champagne-ból és a világ legtávolabbi pontjairól, 26-ra nőtt a résztvevő országok száma, ezek közül összesen 16 ország pezsgői nyertek arany- vagy ezüstérmet, köztük Magyarország.
A vakkóstolás és pontozás két teljes héten át zajlott Kentben, Magyarország rögtön az első versenynapon került sorra Ausztria, Moldova, Szlovénia, Horvátország és Ukrajna mellett. Ezek közül az országok közül csak Magyarország nyert aranyat.
A somlói Kreinbacher Birtok második alkalommal vett részt a versenyen, amelyen hazai tradicionális pezsgőt most először díjaztak aranyéremmel, ráadásul rögtön sikerült duplázni. Somlón minden pezsgőt Méthode Traditionnelle módszerrel, palackban erjesztve és érlelve készítenek, legalább 18-22 hónap seprőn tartással. A Prestige Brut 100 % furmint pezsgő, a Brut Classic évjáratos magnum különlegessége pedig az, hogy több mint 3 évig érlelődött és a pezsgő a nagyobb palackban frissebb, gazdagabb arcát mutatja.

A Kreinbacher birtok

A Kreinbacher Birtok


A CSWWC-n saját kategóriájukban a legjobban szereplő pezsgőknek szóló Best in Class díjakat és a világbajnoki trófeákat – avagy a pezsgők Oscarját – szeptember 1-jén, a londoni díjátadó gálavacsorán hirdetik ki. Az ezüst- és aranyérmes pezsgők idén először együtt kóstolhatók majd október 26-án a FIZZ Sparkling Wine Show-n, szintén Londonban.
22154685368_63d1587855_o
 
 15019086180_6213dabe11_o
 
 
 
 
 
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram