Hirdetés
Hirdetés

A földrengés az olasz gasztronómiát is sújtotta

SZERZŐ: Égető Eszter
2016. november 4.
Olaszországban újra reng a föld. Az augusztus 24-i amatricei földrengás után újabb rengéshullám rázta meg Közép-Olaszországot. Emberáldozatot szerencsére nem követelt, de az anyagi kár az összedőlt házakon kívül nemcsak a felbecsülhetetlen értékű műkincseket érte, hanem az ország gasztronómiáját is. Lazio, Umbria, Marche, Abruzzo tartományok gasztronómiai hagyományai és kincsei alapvető részét képezik a helyi gazdaságnak. A […]
Hirdetés

Olaszországban újra reng a föld. Az augusztus 24-i amatricei földrengás után újabb rengéshullám rázta meg Közép-Olaszországot. Emberáldozatot szerencsére nem követelt, de az anyagi kár az összedőlt házakon kívül nemcsak a felbecsülhetetlen értékű műkincseket érte, hanem az ország gasztronómiáját is. Lazio, Umbria, Marche, Abruzzo tartományok gasztronómiai hagyományai és kincsei alapvető részét képezik a helyi gazdaságnak.
A jelentések szerint a földrengés háromezer mezőgazdasági és élelmiszeripari vállalatot sújtott és károsított meg. Olaszországban most próbálnak listát készíteni azokról a cégekről, amelyeknek a legnagyobb segítségre van szükségük ahhoz, hogy újra tudják indítani a termelést.
A kárt szenvedett vállakozások között vannak nagy hagyományokkal rendelkező szalámigyárak, sajtüzemek és sörfőzdék. A Birra Norcia sorsa például nagyban függ a bencés közösség sorsától, amelyet óriási kár ért, kezdve a megsemmisült bazilikájuktól.
Az értékes lencséjéről híres Castelluccio di Norcia falu gyakorlatilag megsemmisült. Az augusztusi szüret már raktárakban van, amik csak részben sérültek, mégis nagy a gond. „Nem is tudunk visszamenni a faluba, mert nincs áram és az utak le vannak zárva. Áll a termelés, és a leszüretelt lencse is kárba fog veszni, mert most nem tudom értékesíteni. Úgy egymillió euróra becsülöm a kárunkat” – foglalja össze a helyzetet a Castellucciói Lencse IGP elnöke.
Az egész világon híresek és kedveltek a norciai szalámik, a norciai sertésből készült prosciutto crudo. Most 200 darabot próbálnak eladni belőle mihamarabb, hogy a 2 millió eurósra becsült kárt egy kicsit kiegyensúlyozzák.
Más híres helyi termékek, mint a Colfioritói vörös burgonya, a Sibillini pecorinója is bajban vannak. A termelőket tömörítő szervezet lakókocsikat küld a helyszínre, hogy a termelők a földjük és az üzemük közelében lehessenek.
A 2012-es emiliai földrengés után az élelmiszeriparban dolgozók összefogása példaértékű volt. Akkor 300 ezer darab parmezán tört össze, a kárt kb. 300 ezer euróra becsülték, de Massimo Bottura felhívására különböző eseményeken az összeset értékesítették. Most Közép-Olaszországnak van szüksége hasonló segítségre.

Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram